Blog

System rekuperacji – czym jest, jak działa?

Odnawialne źródła energii są ostatnimi czasy bardzo popularne w naszym kraju. Cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ na dobrą sprawę przynoszą multum korzyści, przy braku minusów. Przede wszystkim są to rozwiązania tanie i energooszczędne, ponadto bardzo zdrowe dla środowiska, a co więcej, nadal możemy otrzymywać na nie duże dofinansowania z funduszy gminnych i unijnych. Podobnie jest z systemami rekuperacji, które warto zastosować mając w planach pompę ciepła. Rekuperacja, nazywana również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest bowiem znacznie lepszym rozwiązaniem od popularnych klimatyzacji, z racji na fakt, że jest znacznie tańsza, jak również znacznie zdrowsza dla naszego zdrowia.

Opiera się ona w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej (ta bazuje na ciągu wytwarzanym przez kominy) na ruchu powietrza wytwarzanego przez specjalną maszyną, która nazywa się właśnie rekuperatorem. Dzięki temu absolutnie nie wychładzamy pomieszczeń zimą oraz usuwamy wilgoć, która przecież dla wielu domowników jest zmorą nie do pokonania. Rekuperator umożliwia nam ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń wraz z odzyskiem ciepła, z nagrzanego, ale zarazem brudnego już powietrza.

Jak więc działa rekuperacja?

Choć działanie systemu rekuperacji nie jest tak oczywiste, to poniżej postaramy się wyjaśnić je w jak najprostszy sposób. Otóż musimy rozpocząć oczywiści od instalacji rekuperatora, który jest swego rodzaju sercem całego systemu. To jego zadaniem jest również wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień pochodzi z zewnątrz budynku.

Po przejściu przez odpowiednie filtry jest to powietrze czyste, zdrowe, ale zimne. Z drugiej jednak strony napływa drugi strumień, z wewnątrz budynku, który jest zanieczyszczony, ale ciepły. Co więc robi system rekuperacji? Wyrzuca zanieczyszczenia z ciepłego powietrza oraz chłód z czystego powietrza tworząc idealne powietrze, które następnie napływa do pomieszczeń w naszym domu.

Co ważne, w żadnym momencie te dwa rodzaje powietrza nie mieszają się ze sobą, ponieważ przepływają w oddzielnych kanalikach. Co ważne, rekuperacja nie tylko pozwala ogrzewać świeże powietrze, ale latem również ochładzać te ciepłe, dzięki czemu mamy do czynienia ze zdrową klimatyzacją. Co prawda, nie jest ona aż tak efektywna pod względem szybkości i mocy chłodzenia, ale z powodzeniem radzi sobie z „polskimi” temperaturami, chłodząc powietrze o 8-10 stopni Celsjusza!

Rekuperacja, a oszczędność

Instalowanie systemu rekuperacji to nie tylko efektywne ogrzewanie i schładzanie pomieszczeń, ale również duże oszczędności. Wiele firm szczyci się, że jest w stanie zapewnić nam oszczędności na poziomie 60-70%. Aż tak pięknie jednak nie jest – co nie oznacza, że jest źle. Otóż z powodzeniem możemy realni w skali roku zaoszczędzić 30-50%, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dbamy przy tym o środowisko oraz nasze zdrowie. Wskaźniki możemy jeszcze bardziej „podkręcić” jeśli zadbamy o odpowiednią izolację domu oraz będziemy unikać różnego rodzaju mostków ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *