Blog

Jak dobrać pokrywę do studzienki?

Każda studnia, niezależnie od tego czy jest to studzienka kanalizacyjna, czy też wodomierzowa powinna mieć odpowiednią pokrywę. To właśnie pokrywa zabezpiecza otwór, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i funkcjonalność samej studni. To jednak nie jedyne jej zadanie. Pokrywa powinna bowiem umożliwiać też łatwy dostęp do środka jeśli będziemy chcieli dokonać konserwacji, przeprowadzić kontrolę lub naprawić usterkę. Jak więc dobrze wybrać pokrywę do studzienki?

Jaka jest budowa i funkcjonalność pokrywy do studzienki?

Jak już wiemy, każdego rodzaju studzienki są bardzo ważnymi elementami hydrotechnicznymi. To właśnie od rodzaju zastosowanej konstrukcji w dużej mierze zależy późniejsza wygoda oraz bezpieczeństwo eksploatacji. W związku z tym warto do tej kwestii podejść z rozwagą i dokładnie przemyśleć wszelkie rozwiązania. Do produkcji pokryw do studzienki wykorzystywane są przeróżne materiały. Wiele zależy jednak od tego, gdzie studzienka będzie umiejscowiona i na jakie obciążenia i nacisk narażona będzie pokrywa. Ponieważ pokrywa osłania ważne elementy systemów wodno-kanalizacyjnych, to też powinna być wytrzymała i trwała. Dobór pokrywy zależy więc od miejsca zastosowania, przewidywanych obciążeń oraz oczekiwanej szczelności. Do niedawna zdecydowanie najczęściej wybierane były pokrywy betonowe i żeliwne. Ostatnimi czasy dużą popularność, szczególnie na posesjach indywidualnych zyskały pokrywy wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest znacznie lżejsze aniżeli beton i żelbet, a przy tym również są trwałe i wytrzymują spore obciążenia.

Jaką pokrywę do studzienki wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku mamy obecnie naprawdę duży wybór pokryw do studzienek. Poniżej postaramy się omówić każdy rodzaj, a wybór zostawimy Wam:

Pokrywy żeliwne

Wyróżniają się one największą wytrzymałością i do niedawna były najbardziej popularne. Obecnie coraz częściej zastępowane przez pokrywy z tworzywa sztucznego. Wpływ ma na to głównie koszt pokryw żeliwnych, który jest dość duży. Ponadto tego rodzaju pokrywy są bardzo ciężkie, dlatego wymagają bardzo dużo wysiłku przy otwieraniu, co nie jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku posesji jednorodzinnych, gdzie nie posiadamy specjalnego haka do zdjęcia pokrywy.

Pokrywy betonowe

Są również wytrzymałe i trwałe, ale podobnie jak pokrywy żeliwne są bardzo ciężkie i dość drogie (choć tańsze aniżeli poprzedniczka). Stosowane są głównie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z ciągami komunikacyjnymi. Na pewno nie polecamy ich do domu, ponieważ tak jak i w przypadku pokryw żeliwnych, trudno będzie je zdejmować, a ich koszt nie jest mały.

Pokrywy z tworzywa sztucznego

Ostatnimi czasy najbardziej popularne pokrywy na rynku. Cechuje je prostota, duża wytrzymałość, lekkość oraz niska cena. Bardzo często wybierane są do domów jednorodzinnych jako pokrywy do studni, studzienki czy szamba. Co istotne, zaletą tego rodzaju pokryw jest brak konieczności ich impregnacji i zabezpieczania przed wilgocią. Plastikowa pokrywa jest wytrzymała, odporna na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a przy tym jest lekka, wygodna w montażu i szybka w otwieraniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *