Blog

Fotowoltaika w Legionowie – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Odnawialne źródła energii z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Po pierwsze są one bardzo tanie w utrzymaniu, po drugie znacznie przyczyniamy się do ochrony środowiska, nie emitując do atmosfery zanieczyszczeń z paliw stałych i po trzecie, nadal możemy otrzymać duże dotacje na instalacje fotowoltaiczne w Legionowie czy to z funduszy lokalnych, czy też ze środków Unii Europejskiej. Co jednak powinniśmy przede wszystkim wiedzieć o fotowoltaice zanim postanowimy skorzystać właśnie z tego odnawialnego źródła energii?

Czym jest fotowoltaika?

Wiele osób zapewne w pierwszej kolejności zada sobie podstawowe pytanie, czym w ogóle jest fotowoltaika. Odpowiedź jest dość prosta – są to panele, a dokładniej moduły fotowoltaiczne, które za sprawą swojej technologii są w stanie wytwarzać prąd, pobierając energię słoneczną. Jej działanie działa tez w taki sposób, że energia promieniowania słonecznego jest pobierana z otoczenia, a następnie przetwarzana na energię elektryczną. Moc instalacji fotowoltaicznej określana jest jednostką WP, czyli z angielskigo watt peak, która odpowiada 0,001 kWp. Tego typu instalacje mogą również działać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest system on-grid, gdzie lokalna instalacja fotowoltaiczna podłączana jest do głównej sieci elektrycznej, gdzie też trafia nadwyżka prądu, z którego możemy skorzystać w razie potrzeby. Z kolei drugim jest system off-grid, gdzie wszelkie nadwyżki kierowana są do akumulatorów, które jednak musimy zakupić, a następnie trzymać na własnej posiadłości.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

By opisać dokładne działanie modułów fotowoltaicznych, musielibyśmy napisać książkę. Dlatego też w dużym skrócie możemy określić ich działanie w sposób następujący. Padające promienie słoneczne na ogniwa wybijają elektrony przez fotony. Wówczas też powstaje różnica potencjałów i dochodzi do przepływu prądu stałego. Ten w dalszej kolejności jest oczywiście zamieniany na prąd zmienny, który może trafić do naszych gniazdek. Wiele osób może interesować również fakt, jakie wymiary mają najczęściej pojedyncze panele fotowoltaiczne instalowane na dachach domów jednorodzinnych. Otóż standardowo ich wielkość wynosi 1,7×1 metr. Na takiej powierzchni mieści się również 60 ogniw fotowoltaicznych.

Czy to się opłaca? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i z góry nie jesteśmy tak naprawdę w stanie określić ile on będzie wynosił. Jest to zależne od wielu aspektów, a jednym z głównych jest, chociażby rekompensata w formie dotacji. Ponadto na koszt wpływają również takie aspekty jak lokalizacja paneli fotowoltaicznych, konstrukcja, stopień nachylenia oraz wytrzymałość dachu, rozmiar całej instalacji fotowoltaicznej, koszt projektu instalacji, rodzaj oraz jakość inwertera, przewodów czy konstrukcji mocującej, a także oczywiście koszt usługi montażu czy późniejszego serwisu pogwarancyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *