Blog

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym – co powinniśmy wiedzieć?

Gruntowe pompy ciepła są coraz bardziej popularne w Łomiankach. Odnawialne źródła energii zachęcają do skorzystania już praktycznie każdą rodzinę, która planuje zakup domu lub generalny remont. Energooszczędność, duże dofinansowania z funduszy lokalnych oraz unijnych, a także oczywiście ekologia, dzięki czemu nie emitujemy do atmosfery żadnych zanieczyszczeń – główne powody dla których w Łomiankach coraz częściej stawia się na OZE. Jak jednak rozpocząć taką inwestycję? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Przekonajmy się.

Oczywiście wybór gruntowej pompy ciepła musimy rozpocząć od wyboru wymiennika. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – wymienniki poziomie oraz pionowe. Te drugie wybieramy przede wszystkim w przypadku, gdy nasza działka jest mała, czy też nie chcemy ingerować bardzo w rozbiórki i niszczenie ogrodu. Poziomy wymiennik znacznie lepiej sprawdzi się z kolei w przypadku, gdy mamy dużą działkę i najlepiej nie wybudowaliśmy jeszcze domu oraz nie zagospodarowaliśmy ogrodu. My skupimy się właśnie na poziomym wymienniku, który zresztą stosowany jest najczęściej na nowych posiadłościach.

Wielkość korektora ma znaczenie

Jeśli zdecydujemy się na poziomy wymiennik to trzeba również zdecydować się na odpowiednią wielkość korektora. Tę dobieramy głównie w oparciu na zapotrzebowanie cieplne budynku oraz mieszkańców. Dopiero jeśli to mamy ustalone, wybierana jest odpowiednia pompa, która będzie w stanie sprostać wymaganiom. Jest to również najważniejszy etap instalacji, ponieważ źle dobrana moc może się odbijać tzw. czkawką przez bardzo długi czas już w trakcie eksploatacji pompy. Pamiętajmy również, że moc cieplna wymiennika nie wynika absolutnie z długości zastosowanej rury, a z powierzchni gruntu, gdzie będą owe rury rozprowadzone.

Druga sprawa – parametry gruntu

By dobrze dostosować pompę ciepła do oczekiwań domowników należy uprzednio wykonać odpowiednie badania gruntu. To podczas ich trwania dowiemy się czy w miejscu, gdzie ma być zamontowany kolektor gruntowy mamy odpowiednią wilgotność gleby, jaki mamy typ gleby oraz jaka jest wydajność dolnego źródła. Najczęściej w przypadku gruntów wynosi ona od 20 do 40 W/m2. Żeby jednak mieć szczegółowy dane i nie pomylić się w końcowych obliczeniach konieczne jest wykonanie badania oraz próby.

Czas na montaż kolektora

Jeśli mamy za sobą wybór kolektora, wybór pompy oraz wykonaliśmy badania gleby to czas na instalację. W przypadku wymiennika poziomego niezbędna jest koparka, który wyznaczy najpierw obszar działki objęty pracami, a następnie wykopie nam odpowiednie wyżłobienia do instalacji rur. Następnie następuje montaż, który jest jednak uzależniony od obecności wód powierzchniowych. Obszar, gdzie będzie znajdował się wymiennik powinien być przynajmniej pośrednio wystawiony na działanie słońca. Wokół niego nie powinno być również zabudować i cienia. Dlatego też jak wspomnieliśmy na początku, tego typu wymiennika nie stosuje się na małej działce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *