Praca

Praca opiekunki w Niemczech – Co powinniśmy wiedzieć, czy warto?

Nie od dziś wiele osób wyjeżdża z Polski w poszukiwaniu pracy. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków są nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Wśród kobiet bardzo szeroko uciera się szlak opiekunek, które na zachodzie są bardzo cenione, szczególnie przez starsze osoby. Czy jednak warto, nie mając zaufanego źródła podjąć taką pracę? Co powinny wiedzieć osoby chcące spróbować swoich sił w tym fachu?

Punkt pierwszy to przede wszystkim legalne zatrudnienie, które powinno być udokumentowane już przed wyjazdem, a nie dopiero podczas pobytu w Niemczech. Przed każdym pojedynczym wyjazdem do pracy umowa powinna być ówcześnie podpisana, a wszelkie konieczne dokumenty powinny być przekazane do odpowiednich organów. Dopiero takie działania dają nam pewność, że nie zostaniemy oszukani przed potencjalnego pracodawcę.

Drugim punktem jest ubezpieczenie. Jest ono równie niezbędne, znacznie bardziej aniżeli podczas pracy w Polsce. Niemiecki pracodawca powinien nas ubezpieczyć jeszcze przed przyjazdem do pracy, a także zapewnić opłacanie składek ZUS oraz dostęp do opieki medycznej za granicą na podstawie europejskiej karty EKUZ. W przypadku choroby jesteśmy wówczas leczeni na jej podstawie. Niestety w przeciwnym razie pobyt w szpitalu będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni.

Jedną z firm oferujących zatrudnienie w Niemczech jest BeTeCare – więcej na ten temat można znaleźć w zakładce Praca w Niemczech dla opiekunki osób starszych.

Kolejne kwestie to transport i zakwaterowanie. Nie jest to wymóg konieczny i niezbędny, ale ceniący się pracodawcy zapewniają najczęściej darmowy transport do i z pracy, a także zakwaterowanie. Dzięki takim działaniom nie musimy martwić się żadnymi formalnościami oraz organizacją podróży. Równie cenionymi dodatkami są kontakt z naszym koordynatorem w Polsce przez cały okres pobytu 24 godziny na dobę czy też premie i bonusy świąteczne, które skutecznie motywując do pracy.

Wynagrodzenie w przypadku opiekunki opiekunki na terenie Niemiec jest zróżnicowane i różni się w zależności od doświadczenia w zawodzie, poziomu znajomości języka niemieckiego oraz stanu zdrowia podopiecznego (w przypadku osób starszych). Zazwyczaj możemy się spodziewać jednak gaży w wysokości 1200-1600 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *